 
  
 
#CTRL 

Festival HUDBA NA RADNICI má za sebou štyri úspešné ročníky.

Sobota 29. júna patrila Trnavskému komornému orchestru a už tradičnému hosťovi festivalu.Vypočuť ste si mohli St. Pauls´ Suite Gustava Holsta.

ARCO 2019

Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou! Takto by sa dala asi najlepšie charakterizovať tohtoročná skladateľská súťaž ARCO 2019, ktorá je súčasťou festivalu Hudba na radnici. Súťaž vyhlasuje každý druhý rok Spolok slovenských skladateľov a hlavným organizátorom je Trnavský komorný orchester v spolupráci so SOZA. Historicky prvým víťazom ARCO sa stal Mirko Krajči. Jeho dielo Arcott zaznel na festivalovom pódiu v roku 2017. V tomto roku sme dostali opäť množstvo nádejných diel, ktoré sa uchádzali o svoju premiéru. Po otvorení obálky s menom víťaza (súťaž je anonymná) sme zostali veľmi prekvapení. Víťazom 2. ročníka súťaže ARCO 2019 a Cenu SOZA získal aj tentokrát Mirko KRAJČI. Jeho Hudba pre 13 sláčikových nástrojov zaznela v premiére 29.6.2019 na prvom z festivalových koncertov.

Tento rok prijal pozvanie ku spolupráci mladý klarinetista Martin ADÁMEK, ktorý je od r. 2016 sólistom prestížneho parížskeho Ensemble Intercontemporain, jedného z celosvetovo najuznávanejších súborov súčasnej hudby. Ako sólista koncertoval s Gustav Mahler Jungendorchestra v Amsterdame, Londýne, Berlíne a vo Viedni. Je zakladateľským členom viacerých súborov (Sen Tegmento, Alma Mahler Kommerorchestra). Ešte počas štúdií na konzervatóriu v Bratislave a na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne sa stal víťazom viacerých súťaží (Clarinetto Concorso Carlino / 2013, Medzinárodná súťaž L.Janáčka / 2014). V jeho podaní zaznela Introdukcia, Téma s variáciami G.Rossiniho.


Záver prvého koncertného večera patril 6. symfónii F dur, K.43 W.A.Mozarta v podaní Trnavského komorného orchestra.

Za dirigentským pultom sa predstavil Adam SEDLICKÝ, absolvent klavírneho aj dirigentského oddelenia žilinského konzervatória a VŠMU v Bratislave. Ešte počas štúdií započal spoluprácu s Národným divadlom moravskoslezským v Ostrave. Od r. 2015 je dirigentom a umeleckým vedúcim Akademického speváckeho zboru Vysokej školy baníckej v Ostrave, s ktorým získal množstvo ocenení na domácich i zahraničných súťažiach. Za rok 2018 mu bola v Českej republike udelená cena Sbormistr junior.

 


 

V nedeľu 30. júna  sme na festivalovom pódiu privítali jedno z najvýznamnejších komorných telies súčasnosti na Slovensku MUCHA QUARTET. Prvým učiteľom kvarteta bol Stanislav Mucha, otec violončelistu Pavla Muchu a primárius Moyzesovho kvarteta. Získali množstvo významných ocenení na medzinárodných interprertačných súťažiach a účinkujú na hudobných podujtiach doma aj v zahraničí (BHS, festival Viva Musica!, Pražská jar, recitál vo viedenskom Musikverein, Bordeaux String Quartet Festival, koncertné turné v Južnej Kórei, Číne a i.).

V úvode koncertu sa predstavili s vlastným programom:

Joseph Haydn: Sláčikové kvarteto D dur op. 64/5 „Škovránčie“
Alexander Moyzes: Štyria hudci, op. 57
Ján Levoslav Bella: Sláčikové kvarteto e mol „V uhorskom štýle“
Astor Piazzolla: Libertango

Na záver ste si mohli vypočuť zaujímavé dielo slovenského skladateľa Petra Breinera Beatles Concerto grosso č. 1 v podaní Mucha Quartet a Trnavského komorného orchestra.

 


Z technických príčin boli oba festivalové koncerty tento rok presunuté do kostola sv. Jakuba v Trnave.

 

Celú fotogalériu nájdete TU.

 

Hlavný partner:

Partneri:

 

Mediálni partneri:

 

 

#CTRL 

READ
FB
TWITTER
#CTRL 

READ
FB
TWITTER
#CTRL 

READ
FB
TWITTER
#CTRL 

READ
FB
TWITTER